cestopisy z putování po Čechách a po Evropě

Chutě Dánska

Poměrně dlouho jsem přemýšlela, jaké jídlo a pití je typické pro Dánsko.. Dánové jedí hodně zdravě, dost mě rozčilovalo, že všechno v obchodech bylo nízkotučné, ale na sladké nedají dopustit..
 
Jet do Dánska a neochutnat jejich slavný hot dog  neboli pølse, to prostě nejde. Ideální je si na něj nechat nandat všechno, co jde, tedy několik omáček, nakládané okurky, smaženou cibulku.. vynikající!!! =) Ale pozor, je velký rozdíl mezi hot dogy pro cizince a pravým pořádným hot dogem, který jsem ochutnala např. v akváriu...
 
Dalším tradičním pokrmem jsou smørrebrødy čili obložené chleby.. Dánové kombinují i věci, o kterých by vás absolutně nenapadlo, že by mohly jít dohromady, ale jdou a rozhodně doporučuji se nebát a ochutnat.. Kombinací je nespočet.. Já jsem si zamilovala hlavně ty s krevetami.. Mňam..=)
Pozor, Dánové jedí své obložené chleby k obědu zásadně příborem!!=)
 
Další, co se mi vybaví jsou karbanátky - frikadeller z mletého masa, ale ve variantě jsou i rybí karbanátky, ke kterým neodmyslitelně patří remuláda. Ta sice vypadá jako naše tatarka, ale je o poznání chutnější.
Tak vynikající játrovou paštiku - leverpostej jsem nikde jinde nejedla. Dánové ji nejraději jedí s červenou řepou.
Neodmyslitelnou součástí jejich studeného oběda, který funguje na principu švédského stolu, jsou pak vajíčka a nejrůznější variace salátů.
Pravidelným zakončením oběda je chleba s Nutelou a nebo s jejich úžasnými čokoládovými plátky..=)

Co jsem si v Dánsku zamilovala je jejich zmrzlina. Člověka by nenapadlo, že zrovna zmrzlinu budou mít tak vynikající..
 
Znovuobjevila jsem pendreky, jak klasické černé, tak smoustu ovocných variací.. Vlastně jsem už úplně zapomněla, že se kdysi prodávaly i u nás.. =) Teď se po nich poohlížím na každé pouti.. =) Jen ta tradiční dánská kombinace černého pendreku plněného sladkokyselou náplní mi ani trošku nechutnala.. 
Rozhodně pendreky byly jeden z nejúspěšnějších dárků, které jsem přivezla. Tím dalším byly máslové sušenky, ale o těch vůbec nevím, jak chutnaly, páč jsem je všechny rozdala.. =)
 
A co se nápojů týká.. Tak pořekadlo "Pije jako Dán.." rozhodně platí.. Dánové nepijí během pracovního týdne, ale jak skončí v pátek pracovní doba.. nn, vlastně už si dávají pivo v práci na ukončení pracovního týdne..=) a od té chvíle pijí až do nedělních ranních hodin.. Jak jsou schopni to přežít moc nechápu.. =) Rozhodně nemají žádnou prohibici, alkohol se dá koupit bez problémů v každém obchodě a pije se prakticky všude.. o víkendech je celá Kodaň obsypaná Dány s pivem v ruce.. =) Ale je pravda, že alkohol je hodně drahý.. Pivo v plechovkách se dá ještě jakžtakž, ale točené je 50 - 70 DKK.
Trošku jsem si z Dánů dělala srandu, že jejich pivo chutná asi jako náš Birell, až na to, že to jejich má minimálně 5%..=) Nicméně Dánové pro jistotu nic jako nealko pivo nemají a hodně se divili, že my Češi jako správní pivaři něco takového máme..=))) Jako nejchutnější pivo, tedy krom těch výborných točených v minipivovarech, jsem vyhodnotila Elephanta.. ten má asi 10% nebo kolik, ale chutná jako pivo.. =))
Rozhodně nedoporučuji pít jejich pálenky, jelikož sami Dánové je nepijí, páč moc dobře vědí, že jsou odporné..=))
 

© 2009 - 2016 Světy bez hranic

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode