cestopisy z putování po Čechách a po Evropě

Nakupování v Kodani

Dánové si odhlasovali, že nechtějí přijmout Euro, a tak se zde stále platí dánskou korunou.

Potraviny mají přibližně stejnou cenu jako tady u nás v Čechách, vtip je samozřejmě v kurzu vůči koruně.. Takže pivo stojí 10 DKK, ale v přepočtu cca 40 Kč, chleba 16 DKK, ale ve skutečnosti 64 Kč, atd.

V Kodani je nepřeberné množství supermarketů, každý si určitě vybere.. Za mě Fakta a Netto drahé a nic moc, ale Fakta má jako jedna z mála otevřeno i o svátcích. Fortex je obrovský a dá se tam sehnat snad úplně všechno. Ideální na větší nákupy, protože vždycky odejdete s plným košíkem, ať chcete nebo ne. =) Super Brugsen a SuperBest jsou dražší, ale mají kvalitní dánské potraviny. Aldi je naprosto tragické, tomu bych se vyhnula. V Irmě jsem nebyla, tak nemohu říct. Lidl super, jako v Čechách, levný a slušné potraviny.

Supermarkety mají přibližně stejnou pracovní dobu jako u nás, jen o svátcích má naprostá většina obchodů zavřeno.

Překvapilo mě, kolik květinářsví se v Kodani nachází, vysloveně na každém rohu. Ale zase když člověk vidí ty jejich upravené zahrádky, tak se asi není čemu divit. =)

Ještě zajímavější bylo, že jsem neobjevila ani jedinou drogerii!! Vždycky jen oddělení v rámci supermarketů..

Ve většině malých obchodů - železářství, pekárny,.. - si po vstupu vyjedete lísteček s pořadovým číslem a spořádaně čekáte, dokud na vás nepřijde řada. Žádné předbíhání a dohadování není možné.. =)

Co je v Dánsku opravdu drahé, to je točené pivo a jídlo v restauraci. Pivo stojí většinou 50 DKK, občas dokonce až 70 DKK, ale zase je pravda, že točená piva z malých pivovarů už alespoň chutnají jako piva. A když k tomu člověk připočte tu voltáž.. =) Jídlo v restauraci většinou nad 200 DKK, což je opravdu horentní suma a to i pro samotné Dány..

Naopak levný byl losos, který se dal sehnat i za cca 30 DKK, což když člověk srovná s cenami tady, je vysloveně pakatel. 

V Kodani je také spousta malých krámků a krámků s východními specialitami. Já na svého Turka nedám dopustit..

Ještě jak jsou Dánové posedlí zdravým životním stylem, tak to se samozřejmě projevuje i v potravinách.. Nebyla jsem schopna narazit na jakýkoli mléčný výrobek s obsahem tuku víc než 0,1% nebo tak nějak.. =))) Prostě všechno nízkotučné..

Co se placení týče, tak prakticky všude, vyjma malých krámků, kterým by se to nevyplatilo, berou platební karty, i české platební karty jsou bez problémů..

© 2009 - 2016 Světy bez hranic

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode