cestopisy z putování po Čechách a po Evropě

Okolí Kodaně

Během těch třech měsíců jsem navštívila i několik kouzelných míst v blízkosti hlavního města.. Tedy asi tak do vzdálenosti 40 km..
 

Dragør

Dragør je malá rybářská vesnice asi 12 km jižně od Kodaně. Historické centrum je maličké a útulné s úzkými dlážděnými uličkami lemovanými žlutě natřenými domy s rákosovou střechou. Za návštěvu rozhodně stojí i místní pevnost, která slouží jako hotel a je volně přístupná.. O kousek dál je vytvořeno placené koupaliště, díky němuž jsem si chvilku připadala jako na Bora-Bora..=) A neprojít se po pobřeží lemovaném nádhernými moderními domy s upravenými zahradami by byl vysloveně hřích..

Viz. 6. týden

 

Hillerød

Město se nachází 32 km SZ od Kodaně a hlavním lákadlem je zámek Frederiksborg stojící na třech ostrůvcích uprostřed Zámeckého jezera. Zámek postavený v 17. století je největším renesančním zámkem v severní Evropě. Průvodce opravdu nelže, první pohled na zámek na jezeře vám vysloveně vyrazí dech.. Nádhera.. Interiér zámku jsem nanavštívila, ale obkroužila jsem ho dokola hned několikrát, nějak jsem se nemohla vynadívat.. Samozřejmě jsem nemohla vynechat fontánu od mého oblíbeného sochaře Adriena de Vries.. A snad největší dojem na mě udělaly okolní zahrady a parky v barokním a v anglickém stylu.. Vůbec se mi večer nechtělo zpátky..=)

Viz. 8. týden

 

Roskilde

Bývalé sídelní město králů se nachází 35 km západně od Kodaně. Nejznámější památkou je katedrála sv. Lukáše z 12. století, která od 15. století slouží jako pohřebiště dánských králů a jejich manželek z nichž nejslavnější je sarkofág královny Markéty I. Dole u moře se nachází slavné Vikingské muzeum, ale já už jsem je navštívila kdysi v Norsku a hlavně "chčije a chčije", takže ho jen proběhnu.. Za návštevu ještě určitě stojí místní parky.. A samozřejmě nesmím zapomenout na Roskildský festival, který se koná vždy na začátku července.. a jak jsem poznala Dány, tak to musí být úžasný zážitek..=)

Viz. 8. týden

 

Flakfortet

Válečné opevnění je v Dánsku poměrně dobře zachovalé.. Flakfortet je jednou za tří uměle vybudovaných ostrovních pevností, které měly Dánsko chránit během 1. světové války.. Upřímě mi běhá mráz po zádech, když procházíme temnými chodbami, kde jsme jen my a netopýři a další ptáci.. A to je všude klid, vůbec si nedokáži představit, jaká hrůza to musela být, pohybovat se těmito chodbami za války.. Brr.. Zato výhled z tohoto malinkého ostrůvku sloužícího dnes jako "hotel" je úžasný.. a o samotné plavbě trajektem okolo větrníků ani nemluvě.. =)

Viz. 9. týden

 

Køge

Malé přístavní město se nachází 39 km JZ od Kodaně a bylo založeno ve 13. století. Jeho historické centrum mi přišlo asi jako nejkouzelnější, z těch které jsem navštívila.. Jeho barevné hrázděné domy s kouzelnou výzdobou ho dělají neuvěřitelně malebným.. A co by to bylo za dánské město bez cihlového kostela? =)

Viz. 12. týden
 

Louisiana

Louisiana je nejznámější dánské muzeum moderního umění a jak řekl můj kolega z práce, byl by hřích navštívit Dánsko a nenavštívit Louisianu.. Muzeum se nachází 35 km severně od Kodaně a tím najzajímavějším je jeho moderní přístavba.. Výstavy uvnitř na nás nijak zvlášť nezapůsobily, ale záleží na co má člověk zrovna štěstí.. Venkovní prostor je krásný, ale já si ho představovala trochu větší a s větším množstvím soch.. Takže návštěvu jsem si odškrtla, ale upřímně viděla jsem zajímavější místa i zajímavější muzea.. Ale většina lidí je z návštěvy tohoto muzea nadšena a hlavně navštívit Kodaň a něnavštívit Louisianu prostě nejde..=) 

Viz. 15. týden

© 2009 - 2016 Světy bez hranic

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode