cestopisy z putování po Čechách a po Evropě

21.4. pondělí - Rosenborg Slot

Včera jsem se jen válela v posteli a následně se slunila v parku, ideální odpočinkový den.. =) Vlastně ještě jsem si koupila kytku.. Už jsem po nějaké pokukovala delší dobu, květinářství je tu na každém rohu a můj pokoj potřebuje trošku zabydlet a oživit.. Nakonec jsem vybrala tak krásnou Pelargonii a ještě se seznámila s prodavačem.. =) Je fain, že jsou tu všichni takoví sympaťáci.. =))

Dnes ne že by bylo vysloveně ošklivo, ale je zataženo, takže to hodnotím jako ideální počasí pro návštěvu nějakého interiéru. Chvilku kalkuluji, který z místních zámků se zdá mít nejzajímavější interiér, až vykalkuluji Rosenborg Slot. Měl by totiž obsahovat největší množství královských předmětů, obrazů, nábytku, zbraní.. a hlavně.. korunovační klenoty.. =)

Palác byl postaven roku 1606 jako letní sídlo Kristiána IV. Byl využíván dalšími panovníky až do počátku 18. století. Od počátku 19. století je zpřístupněn veřejnosti jako muzeum. Lístek pro dospělého stojí 90 DKK a je nutnost odložit veškeré tašky a větší kabelky do skřínky na vratnou zálohu 20 DKK. Teď už nic nebrání tomu nechat si odškrtnout první polovinu lístku a vydat se poznávat tajemství komnat zámku... Ty jsou seřazeny chronologicky.. A rozhodně je na co se koukat.. Hlavně ty stropy, takový jsem ještě neviděla.. A některé drobné předměty a ten rokokový nábytek... občas nevím, kam se dívat dřív... =) Jenom vůbec nechápu ty turisty, kteří přijdou, udělají plno fotek a jdou dál.. co je vede k tomu, že když si to neprohlídnou teď, tak si to budou prohlížet doma na fotkách?? =) Nechte foťáky zandaný a dívejte se, je to nádhera!!! Mně se nejvíce líbila toaleta Christiana IV. s Delftskými glazovanými dlaždičkami =), dost bizardní byly obrazy mezi prvním a druhým patrem.. A když se propracujete až do třetího patra, objevíte dlouhý sál, jehož zdi zdobí tapiserie ze 17. století z bojů se Švédskem a jsou zde umístěny trůny krále a královny, které hlídají tři stříbrní lvi z roku 1670.

Opouštím komnaty zámku a vrhám se do tajemného podzemí, které ukrývá zbraně, vinné sudy, objekty vytvořené ze sloviny a z jantaru a hlavně tedy korunovační klenoty. Ukrývají se tu tři koruny - Christiana IV., absolutního panovníka a královny, dál žezlo, jablko a další cenné šperky a předměty.. 

Počasí se mezitím vylepšílo natoli, že mohu vytáhnout mapu, rozprostřít ji na trávu (sice už se z ní stává poměrně salát, ale pořád má značné využití.. =)) a nastavit čumáček slunci.. =) Slunění se začíná stávat součástí denního programu, to se mi líbí.. moc... =)

Ti dva vojáci, kteří hlídají zámek  (nebo spíš korunovační klenoty?) působí docela respekt.. =)

 

26.4. sobota - přístav a pláž

Na dnešek jsem si vyhlídla část Kodaně zvanou Nordhavn, neboli severní přístav. Konečně první "havn", který skutečně vypadá jako přístav.. =) Hned ze začátku se ocitnu u své oblíbené červené továrny, což mě mile překvapí a potěší. Pak už se proplétám mezi lodními kontejnery tak daleko, jak je to jen možné. V tu chvíli se ocitám na kamenném molu, kde jsou samí rybáři a já.. Koukají na mě trošku podivně, ale mě se tu moc líbí... =) Dojdu skoro až na konec, usadím se na kámen, vytáhnu svačinu a nastavím čumáček slunci.. =) Vydržím to asi hodinku, stihnu se naučit i pár anglických slovíček, ale pak se začne projevovat nepohodlnost kamenů.. Takže pomalu prohopsám po kamenech a mezi skupinkami rybářů zpět ke svému Mustangovi a pokračuji dál na sever. Tahle čtvrť se mi líbí, taková korzovní, s příjemnými ulicemi a krámky.. To už přijíždím do Charlottenlund Slotsparku, zamknu kolo u jednoho ze stojanů a neomylně mířím ke stánku se zmrzlinou. Vyberu kopeček kávové a kopeček borůvkové, zaplatím 27 DKK a zabírám místo na okraji travnaté pláže s výhledem na moře. V něm blbnou psi a malé děti, ale najdou se i nějací otužilci.. =) Většina lidí ale leží roztažená na pláži a užívá slunečních paprsků. Taky se k nim přidám, jakmile dolížu zmrzlinu.. =) Asi v půl páté ale hodnotím, že už nastal čas na průzkum místní pevnosti. No pevnosti, jedná se o bunkr a několik děl, odkud je ale krásný výhled. Pokud jsem správně pochopila, opevnění v Dánsku se řadí mezi ta nejzachovalejší.. Mě ale o poznání více zajímá park na druhé straně silnice.. nádherný bukový les a za ním divoká botanická zahrada plná kvetoucích rododendronů a dalších keřů.. =) Nakonec se propletu až k zámku Charlottenlund, který byl postaven v letech 1731-33 na příkaz princezny Charlotte Amalie. Zahrada pochází z 90. let minulého století a cesty a rybníčky dokonce ze století 17. Na zahradě se prý nacházejí dva nejstarší modříny v Dánsku..

Na cestu zpátky vytáhnu svou mapu, na které je značně vidět, jak často ji používám, vyznačím si cestu a hurá domů.. Nechápu, ale během téhle půlhodinové cesty se překrásně spálím.. =)) No ono to zhnědne...=)

   

© 2009 - 2016 Světy bez hranic

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode