cestopisy z putování po Čechách a po Evropě

10.5. sobota - Deer park

Dnes se chystám na výlet do nedalekého Deer parku (Dyrehavn), počasí sice není úplně perfektní, ale na místní poměry ho považuji za dostačující pro výlet... =) Tento "jelení park" se nachází severně od Kodaně a pro královské hony byl oplocen Frederikem III. roku 1669. Nachází se tu velké množství vysoké zvěře, mělo by tu být 2 000 daňků, 300 královských jelenů a několik jelenů sika, ale neměli by tu být žádní srnci obecní..

Stačí za sebou zavřít velká dřevěná vrata královské obory a jako by se člověk ocitl v úplně jiném světě, park se rozprostírá na ohromné rozloze, takže se často stane, že i přes vysokou návštěvnost jste v lese sami... A v jakém lese, člověk tu vůbec nemá problém věřit na všechna ta pohádková stvoření a na lesní duchy.. =)) Ty neskutečně staré duby a buky, které tu musejí stát několik set let.. Kochám se a moc nedávám pozor na cestu, takže mě dost překvapí, když se podívám opět před sebe a asi 10 m před kolem je stádo jelenů... =) Pomalu zastavím, vytáhnu foťák a jsem štěstím bez sebe.. =) Nakonec mě nechají přijít asi na 2 metry, chvilku ne mě koukají, ale pak zase skloní hlavy a líně přežvykují, jako bych tam vůbec nebyla.. =) Přidřepnu si na bobek a chvilku je pozoruji.. Za chvilku ale vidím nějaký pohyb za padlým stromem a z mých 10 jelenů se vyklube asi 100 jelenů... =))) Dokonce nějací bílí... Chvilku se kochám, ale pak je něco vyplaší, a tak je čas se posunout dál...

Objevím skvělou lavičku na kopci pod starým rozložitým stromem s nádherným výhledem do údolí a na lovecký zámeček. Chvilku si jen úžívám tu atmosféru a výhled, pozoruji bežce, cyklisty a jezdce na koních, kterých je tu spousta, když si všimnu, že se v tom údolí pase asi dalších 100 jelenů... =) No takže vyrazit sem do toho parku a nepotkat žádného jelena je prakticky nemožné... =) (i když zatím všichni, se kterými jsem mluvila mi tvrdí, že tam nikdy žádného jelena nepotkali, trošku pochybuji, že mluvíme o stejném parku.. =) Na chvilku vytáhnu anglinu a studuji, když za sebou zaslechnu nějaký zvuk... No jo, zase asi 10 m ode mě stádo jelenů... =)

Není ale moc teplo, a tak po chvilce raději opouštím to krásné místo pod starým stromem a pokračuji nahodile vlevo, mapu nemám, takže to beru podle toho, kde se mi to líbí... =) Nejvíc mě pobaví, když míjím golfové hřiště a tam mezi jamkami a golfisty pobíhá určitě víc jak stovka jelenů... =) Kde jinde něco takového uvidíte? =))) Od loveckého zámečku ještě dál na sever, abych to projela skoro celé, na pobřeží a pomalu zpátky.. Jeleny začínám brát už jako naprostou součást tohoto kouzelného parku... Nádhera a za lepšího počasí to tu musí být úplně magické.. =) A nebo na podzim, když mají jeleni parohy (teď nic takového bohužel nemají=)) a okolní stormy hrají všemi barvami...

Už jsem u brány u Bakkenu a chystám se park opustit, když právě onou zmíněnou bránou začnou pomalu přijíždět stará naleštěná auta, asi na nějakou přehlídku.. Ale to si přece nemůžu nechat ujít, zastavím a jen zírám, taková auta už na silnici jen tak nepotkáte, tahle jsou totiž super sexy a nebo super roztomilá... =) No projede jich snad 50 všech možných značek (některé vůbec neznám, ale tak Mustangy, Volva a nějaké Oply jsem poznala.. =) a tvarů ( jsou tu maličká autíčka, kam se dva sotva vejdou, jedno z nic dokonce s nápisem "kempovací vůz", taková ta "prezidentská auta" z doby T.G.Mysaryka, starý autobus, malé hasičské auto... No paráda, co lešího si přát na závěr, ještě mi to umocnilo ten skvělý pocit z tohoto nádherného místa.. =)

Cestou zpátky to beru po cyklostezce vedoucí lesem a mám pocit, že už v deer parku, a teď tady si můj Mustang musí připadat jako doma, žádné nudné městské silnice... =))) Jen jí holku asi budu muset umýt.. =)

Zastavuji v Lyngby, kde to vypadá na hlavní nákupní centrum a já potřebuji nakoupit a taky mám hlad, respektive chuť na tradiční zmrzlinu.. =)

Pod platany se procházím po hlavní nákupní třídě.. opět je tu ten super obchoďák a ještě nějaké nákupní centrum, ale tomu se zatím vyhýbám, možná někdy příště.. Okouknu rybárnu, masnu, pekárnu a další spoustu obchodů se vším možným a možná i nemožným... =) Ale nakonec přece jen objevím to, co hledám, objednám tradičně dva kopečky, mají tu úplně nové druhy, takže mohu ochutnat Ferrero a Oreo... =) Doprojdu zbytek hlavní ulice, objevím obchodní dům, posadím se na lavičku a užívám si vynikající zmrzlinu... =) Má první návštěva obchoďáku Super Best a hodnotím kladně... =) Objevila jsem české nymburské pivo za 10, což už se dá.. =) dokoupila zásoby a vyhlídla si na příště lososa, který stojí stejně jako zmrzlina.. =)) Dnes ale vařit nebudu, ledničku nemáme, takže příště...

Na nákupy tedy do Lyngby... =))) Dobře, že to budu mít cestou do Luisiany a do Helsingoru... =)))

Po večeři, kterou chlapci uvařili výbornou a kterou jsme zapili vynikajícícm STUDENÝM (kluci mají dokonce tři ledničky, tss, to je nespravedlnost.. =) nymburským pivem, vyrážíme s Ricardem do Tivoli. Vlastní totiž stříbrnou kartu, a tak má vstup s doprovodem zdarma.. =) Nejprve se ale zastavujeme na radničním náměstí, kde se vysílá přímý přenos Eurovize.. Na to, že je pěkná zima a začíná pršet, je tu pěkně našlapáno a Dánové si to pořádně užívají.. Chvilku taky posloucháme, ale tenhle styl hudby mi moc nesedí, nemastný, neslaný.. To následný koncert v Tivoli už je mnoohem lepčí.. =) Po něm chceme stihnout světelnou show, ale ta místo aby byla u fontány, kde ji nejen my očekáváme, probíhá dole u jezera, takže se nám jí podaří totálně prokaučovat... =) A ohňostroj, který chceme taky vidět, má být až za hodinu.. Ještě, že jsem si vzala deštník, začíná solidně pršet a navíc pěkně přituhuje.. Za půl hodiny už jsem totálně promrzlá, takže raději usedáme do jednoho z podniků na horkou kávu... jéé.. a hoří tu oheň... =))) V rychlosti do sebe nalijeme kávu a máme to akorát.. Pěkná show, celkově Tivoli udělalo dojem, a za lepšího počasí to musí být parádní.. pomalu se začínám psychicky připravovat na vyzkoušení některé z atrakcí.. pár jich tu je opravdu zběsilých..=)) Mně by ale bohatě stačil ten 50 m řetízkáč a autíčka... =)))

 

11.5. neděle - Thorvaldsenovo muzeum

Po včerejším promrznutí zní dnešní plán jasně, Thorvaldsenovo muzeum, neboli první muzeum v Dánsku. Roku 1848 ho otevřel dánský sochař Bertel Thorvaldsen, který strávil 40 let v Římě a na sklonku svého života odkázal svou sbírku muzeu. Ta je umístěna v nádherné budově staré kočárovny Christiansborgu. Ta stojí za vidění jak zvenku, díky vlysu na fasádě vytvořenému Jørgenem  Sonnem, ale i zevnitř, kde jsou nádherné stropy a podlahové mozaiky.. Já vím, že to píšu pořád, ale evidentně je to nějaká dánská specialita.. =) A jak kdyby ta budova byla pro tuhle sbírku stvořená, perfektně uděláná expozice..

Vstupné pro dospělého činí 40 DKK, už tradičně si odložím tašku do skřínky a jdu si do knihkupectví požádat o audio-průvodce, který je zdarma, k zapůjčení jen výměnou za občanku.. Překvapuje mě, že jsme evidentně jediná, kdo si ho půjčil.. Nasadím sluchátka a pomalu procházím sochu za sochou.. Thorvald byl vážně dobrej, je vidět velká inspirace antikou a díky průvodci si všimnu i mnoha skrytých detailů.. jsou tu k vidění ale i sochy jeho současníků, jako je například Byron, nebo socha Krista či autoportrét.. Trošku se bojim, že mi dojde baterka, než se dostanu na konec expozice, ale naštěstí, holka, vydrží.. =) V horním patře jsou pak už jen první zkušební sádrové odlitky soch z dolního podlaží a spousta drobných předmětů z Egypta.. Ve spodním patře je dočasná výstava jakéhosi umělce, z které mi běhá mráz po zádech, takže ji hodně rychle proletím a raději se jdu ohřát ven na sluníčko.. =) Sochy Thorvaldsena byly parádní a jsem moc ráda, že jsem tohle muzeum navštívila,  a viděla interiér budovy, ale pokud nejste nadšenci do antiky a do sochařství té doby, tak vás to asi neuchvátí tak jako mě.. =)

Ještě jsem si myslela, že vyrazim s Betty na pivo, ale mám to tak akorát navečeřet a začít ladit hokej.. Dá mi to zabrat, ale nakonec se podaří a můžu se rozčilovat.. =) Ne, tak hrozný to naštěstí nebylo, naopak, ono to půjde.. =)))

 

© 2009 - 2016 Světy bez hranic

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode