cestopisy z putování po Čechách a po Evropě

Jezero Laka

Nová Hůrka - Bývalá Stará Hůrka - Jezero Laka - rozcestí Vodní Kanál - rozcestí Rudská křižovatka - Bývalá Stará Hůrka - Nová Hůrka

Délka trasy: 9 km

Tentokráte se vydávám na výlet se "staříkama", takže nás žádná dlouhá štreka nečeká. Ještě že tak, bohužel jsem přišla z hospůdky až ráno a ještě jsem se nedostala do postele.. =) Auty dojedeme na parkoviště na Nové Hůrce. Odtud pomalu vyrážíme do mírného kopce po modré značce

První zastávkou je asi po dvou km bývalá Stará Hůrka, bývalé významné sklářské město. Nyní se zde nacházejí už jen rozvaliny původní osady. Jedinou dochovalou stavbou je kamenný kostelík u kterého je možnost si zazvonit na zvon. V něm byl pochován otec K. Klostermanna Mudr. Josef Klostermann. Na kapli je dále umístěna informační cedule o historii obce a pamětní deska obětem komunismu zabitým na území Šumavy. V okolí se nachází také několik náhrobků z původního hřbitova.

Odtud tedy dále po modré značce po příjemné asfaltové cestě až k nejmenšímu (2,53 ha) a nevýše položenému (1096m.n.m) šumavskému jezeru - jezeru Laka. Díky tomu, že je dnes hezké počasí, je tu poměrně dost turistů. Každý si zde, ať už u stolečku nebo i na zemi, rozbalí svačinu a kochá se u jídla krásným pohledem na klidné jezero.

Pro zpáteční cestu volíme trasu po červené značce, jedná se o pěšinu vyšlapanou v lese. V současné době i přes pokácené stromy. Až na rozcestí se žlutou. Odtud podél plavebního kanálu po lesní cestě (teď krapet rozježděné od traktorů). Asi po kilometru se napojuje na cyklostezku, a tak už opět po asfaltovém povrchu. 

Staříci se pokoušejí v okolních lesích celou dobu najít nějaké houby a kupodivu se jim to opravdu daří! Mineme nouzové nocoviště s Toitoiem a jsme opět na rozcestí u Staré Hůrky. Odtud už musíme zpět k autu po stejné cestě jakou jsme přišli. Byla to příjemná procházka k nádhernému šumavskému jezeru s jedinečnou atmosférou.

© 2009 - 2016 Světy bez hranic

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode