cestopisy z putování po Čechách a po Evropě

Rozhledna na Kožichu

Rozhledna se nachází asi 1 km SV od obce Libákovice na vrchu Kožich (584 m n. m.).

Auto necháváme v Libákovicích a vydáváme se po NS Čertovo břemeno k rozhledně. Z návsi do kopce, okolo „fotbalového hřiště“ po neznačené polní cestě.

Současná rozhledna byla postavena společností Vodafone v roce 2007. Celá stavba měří 35 m, vyhlídková plošina je výšce 24 m a vede na ni 120 schodů. Rozhledna je volně přístupná.

První „rozhledna“ byla na tomto vrchu postavena už někdy okolo roku 1920. Jednalo se o 4 m vysokou dřevěnou stavbu ve tvaru jehlanu, jejíž dvě patra byla propojena žebříky. Stavba sloužila zeměměřičským účelům, ale bývala využívána také jako vyhlídkový bod.

Druhá stavba v těchto místech vznikla okolo roku 1940, byla taktéž dřevěná, avšak o něco vyšší než stavba původní (21 m). V prvním patře byl dřevěný stoleček se dvěma sedačkami z prkének, do druhého patra vedl úzký žebřík. Stavba byla postavena nad skalkou, v níž byl umístěn zeměměřičský kámen.

Po roce 1968 si zde armáda zřídila pozorovatelnu. I tato druhá stavba časem zanikla a až do roku 2007 zde zůstala jen zeměměřičská značka.

Rozhledna rozhodně není pro nikoho, kdo trpí závratěmi z výšek, schody a vyhlídková plošina jsou z kovových roštů, které nabízejí neustálé průhledy dolů. Nahoře pěkně fouká, takže je cítit, jak se rozhledna naklání…

V roce 2012 byly na vyhlídkovou plošinu nainstalovány popsané panoramatické fotografie. Z rozhledny je nádherný výhled na všechny strany, vidět můžeme Radyni, Zelenou Horu u Nepomuka, Plzeň, Brdy, Šumavu a Český les.

 
Odkazy

Rozhledna na Kožichu na strákách o rozhlednách

Obec Řenče

 

© 2009 - 2016 Světy bez hranic

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode