cestopisy z putování po Čechách a po Evropě

Za jednou z nejnavštěvovanějších památek v okolí Prahy

Vráž - Svatý Jan pod Skalou - Hostim - Srbsko - Koda - Tetín - Beroun

Délka trasy: 17 km

Na Zličíně sedáme na poslední chvíli do autobusu, který nás má dovézt do Vřáže, malé obce na okraji národní přírodní rezervace Karlštejn. Vyrážíme na výlet do jednoho z nejnavštěvovanějších míst v okolí Prahy - Svatého Jana pod Skalou.

Cesta z Vráže vede povětšinou skopce listnatým lesem, kde se snažíme určit, co že to všechno kolem nás kvete. Jsou to velmi příjemné 3 km. Ve Svatém Janu nás nejprve zaujme Kaple sv. Maxmiliána na místním hřbitově. Byla postavena v letech 1847-49 v novogotickém stylu jako hrobka rodiny Bergerových.

O kousek dál už nemůžu uvěřit, kolik je tu lidí. Neskutečné, turisté, cyklisté, ale většina sem jen přijede autem, vyleze na vyhlídku a zase jede zpět. Nejprve tedy také vyrážíme vzhůru za výhledy. Okolo Kaple sv. Kříže, která podle pověsti stojí přesně na místě, kde došlo k setkání sv. Jana Křtitele s poustevníkem Ivanem, stále vzhůru. Podél trasy jsou rozmístěny cedule naučné trasy a na samotném vrcholku se nachází kříž a na zábradlí si už podle zvyku z jiných míst někteří uzamykají svou lásku.

Výhledy jsou tu nádherné a určitě ten výšlap za to stál, ale zasloužená vrcholová prémie tu určitě napadne, fouká tu jako blázen. Ovšem o pár desítek metrů vedle je ideální prostor pro odpočinek, slunění a svačinu. =)

Pod touto dominantní Svatojánskou skalou se nachází nejvýznamější památka této obce - Kostel Nanebevzetí sv. Jana Křtitele s jeskyní poustevníka Ivana. V této jeskyni najdeme náhrobky opatů a různé znaky ukazující na to, že tu Ivan opravdu žil. Právě na místě této jeskyně byl vystavěn raně barokní kostel, v němž se nacházejí ostatky sv. Ivana.

Hned vedle kostela vyvěrá pramen léčivé vody - Pramen sv. Ivana.

Nejkratší cesta odtud do Berouna vede po nejstarší značené trase - Cesta V. Náprstka. Nám ale zbývá ještě plno času, a proto se vydáváme po žluté značce směr Hostim a dál až k Berounce. Nejbližší most na druhý břeh se nachází v Srbsku, a tak naše další kroky vedou tímto směrem. Podél řeky značně přibylo lidí, přece jen je krásně. A navíc tato oblast je oblíbená i pro lezení.

V Srbsku usedáme na příjemnou terasu ve stylu Provence s výhledem na řeku a chystáme se doplnit energii. Ideální místo a výborné jídlo. =)

Přejdeme na protější břeh a pokračujeme po žluté značce do pěkného kopce k národní přírodní rezervaci Koda, která zde byla založena roku 1952 a nachází se v ní několik jeskyní s archeologickými nálezy.

Po modré za druhým nejvýznamějším bodem dnešního programu - do Tetína, jehož počátky jsou spojovány s jenou z Krokových dcer. Dnes si zde můžeme prohlédnout zbytky hradu ze 13. století, z nichž se naskýtá nádherný výhled na údolí řeky, kostel sv. Kateřiny, kostel sv. Ludmily a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého.

Teď už nám zbývá jen ta nejméně příjemná část cesty do Berouna. Přece jen už je pozdě, a tak medvědi a výborné hamburgry budou muset počkat na příště. =)

 

https://www.karlstejnsko.cz/mikroregin-dolni-berounka/

https://www.svatyjan.cz/index_cz.htm

https://www.hrady.cz/?OID=488

© 2009 - 2016 Světy bez hranic

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode