cestopisy z putování po Čechách a po Evropě

Milán 2012

Fotogalerie Milán 2012Letos na jaře jsem vyrazila v rámci školy na týdenní kurz do italského Milána. Obsah kurzu zde popisovat nebudu, ale pár získaných informací o tomto zajímavém italském městě sem napsat musím. =)
 
Milán je hlavním městem regionu Lombardie (severní Itálie), centrem obchodu, bank a módy. Nachází se zde také nespočet památek z nichž nejznámější jsou Dóm, divadlo La Scala a freska Poslední večeře od Leonarda da Vinci.

 

Do Milána je určitě nejjednodušší se dopravit letecky, společností je několik. Já jsem nakonec zvolila Alitalii. Nebyla sice nejlevnější, ale na rozdíl od nízkonákladových společností měla v ceně i velké zavazadlo, nejen to příruční. Zpátky jsem pak letěla s ČSA. Zpáteční letenka vyšla přibližně na 3 200 Kč.

Dopravu z letiště zajišťují dvě společnosti, které mají stejné ceny a doplňují se v jízdním řádu, takže autobus jede každých 10 minut. Jednosměrná jízdenka vyjde na 7,50 Euro a zpáteční pak na 12 Euro.

Vystoupila jsem na Centrale, kde jsem se vrhla k automatu, vybrat nejlepší jízdenky. Možností je mnoho, ale nakonec se nejvíc vyplatil lístek s deseti jízdami za 13,80 Euro, přičemž normálně jedna jízda vyjde na 1,50 Euro. Mnoho památek je v docházkové vzdálenosti.

Ubytováni jsme byli v hostelu La Cordata nedaleko stanice metra Missori, kde jedna noc vyšla na 27 Euro, žádná levná záležitost. A hlavně ke každé posteli byla přidělena jedna skřínka, ale ta samozřejmě neměla zámek v ceně. =)

 

První den jsme vyrazili na procházku pod vedením milánských vyučujících po okolí nedaleko hostelu. Jako první jsme vyrazili za moderní architekturou k univerzitě Bocconi, ale odtud už jsme směřovali do centra až na Piazza del Duomo. K vidění tu není jen samotný Dóm, ale také Galerie Vittorio Emanuele, moderní restaurace na jednom z původních domů, královský palác, průhled na první výškovou budovu Milána a nové muzeum futurismu, kde je vystavena socha od Umberta Boccioniho, která se nachází na zadní straně italského 20 centu. =) Vstup zdarma.

 

Druhý den byl vyhrazen celý pro poznávání Milána. Začínali jsme u proslulých milánských kanálů, kolem nichž se nachází mnoho restaurací a barů. Škoda jen, že zrovna byly vypuštěné, nemělo to vůbec tu správnou atmosféru. Odtud po Corso di Porta Ticinese do parku u Baziliky Sv. Vavřince (San Lorenzo) a k náměstí a antickým sloupům před jejím vstupem. Zde se také nachází socha Konstantina, římského vládce. Ve dne je toto místo velice poklidné, ale jak jsme o  několik dní později zjistili, v noci je k nepoznání. Je totiž hlavním bodem nočního života v Miláně a kdo nezažije, nepochopí..=)

Další zastávkou je již Piazza Duomo, na němž se nachází nejvýznamnější stavba celého Milána – Duomo. Jedná se o druhou největší gotickou katedrálu na světě, která je ale výjimečně postavena z bílého mramoru. Navíc její střecha je pochozí, za 3 Eura se po schodišti dostáváme až mezi samotné věže a fiály. Měl by odtud být nádherný výhled do okolí, ale je takový podivný opar. Přesto se nám odtud vůbec nechce, pořád je na co se dívat. Je až neskutečné, že nikde není použit stejný motiv dvakrát... Socha Madony, která je nejvyšším bodem katedrály, se v současné době rekonstruuje. Vstup do samotné katedrály je zdarma a její velikost a rozlehlost na člověka zapůsobí právě až tam.

V nedávné době byla na jednom z původních domů lemujících náměstí postavena moderní restaurace s jedinečným výhledem na katedrálu. Nedokážu si představit, že by něco takového prošlo v Praze.. =)

Průchod od Duomu k nejznámějšímu milánskému divadlu tvoří Galerie Vittorio Emanuele. Nachází se zde mimo mnoha obchodů a kaváren také mozaika býka, o níž tradice praví, že kdo položí svou patu na býkovi slabiny a otočí se, bude mít štěstí. Jiná historka zase říká, že se ten člověk určitě vrátí do Milána. Další zajímavostí je, že každá z bočních ulic směřuje na jedno významné italské město, na východ na Benátky a na západ na Turín. A ta hlavní by měla vést na Řím.

Na malém náměstí před slavnou budovou divadla La Scala se nachází socha Leonarda da Vinci, který v Miláně několik let žil. Budova divadla z venku nevypadá nijak výjimečně, to nejkrásnější by měla ukrývat uvnitř. Dokonce se pořádají prohlídky po budově.

Na Piazza Affari se nachází budova italské burzy a před ní jedinečná socha. Odtud již na hlavní osu celého města, která propojuje dvě nejvýznamnější stavby Milána – Duomo a Castello Sforzesco. Zajímavé na ní je, že tato osa pokračuje parkem Sampione k vítěznému oblouku, a pak dále na Paříž. Je to takové protažení známé pařížské osy.

Castello Sforzesco je renesanční sídlo slavného italského rodu, v němž se v současné době nachází několik muzeí a za nímž se rozprostírá park upravený v anglickém stylu.

Přes náměstí Cadorna se zajímavou fontánou míříme k asi nejvýznamnějšímu kostelu ve městě – S. Maria delle Graze, kde se nachází freska Poslední večeře od Leonarda. Jak jsme zjistili, je potřeba se na prohlídku objednat přibližně týden dopředu a vstupné činí 29 Euro. Malbu si tedy neprohlídneme, ale i samotný kostel je nádherný a stojí za vidění.

Přejíždíme na stanici Central a jdeme si prohlédnout také trochu moderní architektury. Ta nejzajímavější věc je teprve ve výstavbě, a to čtvrť navržená slavnými světovými architekty jako Daniel Libeskind a Zaha Hadid. Roste zde i mnoho dalších nových výškových budov.

Nejprve se nám ukáže Torre Galfa, mrakodrap postavený v 50. letech, který je jedním ze symbolů Milána. Za ním se pak rozkládá komplex Palazzo Lombardia, který je zajímavý jak architekturou, tak úpravou parteru.

Takže už jen pár zajímavostí závěrem, žluté historické tramvaje jsou jedinečný zážitek. U nás jezdí jen na státní svátky, ale tady tvoří součást dopravy. Jako nejlepší nákupní třídy s obchody s rozumnými cenami se ukázaly Via Torino a Via Dante. Město nemá mnoho parků, ale zajímavé je, že skoro všechny budovy mají zelené střechy..=)

Nejprve se mi město zdálo špinavé, ale člověk si zvykne a objeví to krásné..=)

 

Takže už jen nějaké ty ceny:

Doprava z letiště – 7,50 Euro jednosměrná, 12 Euro zpáteční

MHD – 1,50 jedna jízda, 13,80 10 jízd

Ubytování – 27 Euro/noc – hostel La Cordata

Bageta – 0,6-1,2 Euro

Víno – 2-15 Euro

Olivy – 3 Eura

Pizza v restauraci – 8-9 Euro

Pizza u stánku – 4-5 Euro

 

 


 

© 2009 - 2016 Světy bez hranic

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode