cestopisy z putování po Čechách a po Evropě

stáž v kodani 2014

Tentokráte půjde o cestopis tak trošku z jiného soudku.. Naskytla se příležitost vyrazit na tři měsíce na pracovní stáž do dánského hlavního města Kodaně a byla by velká hloupost takovou příležitost nevyužít..

Dánsko se rozkládá na Jutském poloostrově a řadí se mezi malé evropské státy, tedy alespoň co se rozlohy týče a jen za předpokladu, že nepočítáme Faerské ostrovy a největší světový ostrov Grónsko.. Dánské království se rozkládá na více než 480 ostrovech, z nichž asi 100 je obydleno, na celkové rozloze 43 069m2 žije 5,2 milionu obyvatel. Dánsko má jen jednu pevninskou hranici - na jihu s Německem, ze zbylých stran je obklopeno mořem - na západě Severním a na jihovýchodě Baltským.. S okolními státy je propojeno lodní dopravou a se švédským Malmö pak nádherným Öresundským mostem.. Dánsko je poměrně rovinatá země, jejíž nejvyšší vrchol Møllehøj měří 171 m..
Pár zajímavostí o Dánsku.. dánská státní vlajka - Danneborg - by měla být nejstarší kontinuálně užívanou státní vlajkou světa.. Legenda praví že roku 1219 se v prostřed bitvy u estonského Tallinu z nebe snesl prapor  - bílý kříž na červeném poli - aby povzbudil dánské rytíře..
Dánská monarchie patří mezi nejstarší na světě a současná dánská královna Markéta II, která usedla na trůn roku 1972, je první panovnicí od 14. století. Její moc je však omezena dánskou ústavou, o budoucnosti státu rozhoduje jednokomorový parlament a do znečné míry  samotní obyvatelé Dánska - ti například odhlasovali možnost nástupu ženy na dánský trůn či v roce 2000 odmítli přijmout euro..
Snad každý si dokáže Dánsko s něčím spojit, ať už jsou to pohádky Hanse Christiana Andersena, z nichž Malá mořská víla se stala symbolem Kodaně, či dětská hra LEGO, designový nábytek např. od Andrease Jacobsena (židle Mravenec, křesla Egg a Swan) či slavná lampa Artyčok od Poula Hanningsena, dánská architektura, jejímž průkopníkem ve světě byl Jørn Utzon - autor slavné opery v Sydney, mezi dnešní slavné dánské architekty patří např. BIG, 3XN, COBE, SHL, EFFECT,.. anebo se spojením "Pije jako Dán.." =)
Hlavním městem Dánska je Kodaň rozkládajícící se na východním pobřeží ostrova Zeeland. Ve městě a přilehlých suburbiích žije přibližně 1,5 milionu obyvatel. Kodaň je synonymem cyklistů, historických budov a paláců, umění, moderní architektury a vysokého životního standardu..
 

© 2009 - 2016 Světy bez hranic

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode