cestopisy z putování po Čechách a po Evropě

30.4. středa

Dnes mám v úmyslu zakoupit nějaké věci ve městě, takže po práci to beru na Norreport, tak nechávám své kolo mezi asi tak stovkou dalších kol a pěšky se vydávám do ulic starého města. Nejprve se snžím sehnat mapu okolí Kodaně, ale v žádném knihkupectví cestou ji nenacházím a nakonec se mi nepovede najít ani informační centrum, které by mělo být na náměstí u radnice.. Alespoň okouknu obchod Extreme fashion, kde mají nádherné šaty, ale taky extrémě drahé.. =) Díky nutnosti najít toaletu se mi podaří objevit docela obrovský obchodní dům, na rohu ulic Lille Kongensgade a Bremerholm, kde mají snad úplně všechno.. No hlavně, že tu mají záchody.. =) Pak proběhnu v rychlosti několim pater, abych omrkla, co všechno tu skutečně mají.. Je to tu ideální na nakupování dárků..=)  Nakonec opouštím obchoďák a neomylně mířím ke stánku se zmrzlinou.. Tentokráte zkouším belgickou čokoládu a nějaké sušenky a zase je to naprosto dokonalé.. Je tak veliká, že než ji vůbec stačím slízat, tak už jsem zpátky u kola.. Nevadí, odemknu zámek, naskočím na kolo a zbytek dojím za jízdy.. =)

 

1.5. čtvrtek - hřbitov

Byl pozdní večer první máj, večerní máj byl lásky čas.. =)

No to by bylo, abych alespoň tenhle jeden svátek nedodržela i tady.. Hlavně když tu neslaví tak parádní svátek jako jsou čarodejnice.. =) No nicméně se mi díky tomu podaří objevit parádní park.. no park, on je to vlastně hřbitov.. Jo, uznávám, zní to divně.. =) Ale tady to evidentně funguje trošku jinak, než v Čechách.. Jedná se o hřbitov nedaleko mé práce, s hlavním vstupem z ulice Kaplevej a je zde dokonce pohřbený i H.Ch.Andersen.. Nicméně není to hřbitov, jak my jsme zvyklí, to že si tu roztáhnete deku a opalujete se nebo si dokonce uděláte piknik není nic divného, právě naopak... A navíc je to tu tak nádherné a klidné místo, že se vlasně není ani co divit.. =)

 

3.5. sobota - Dragor

Počasí tu dělá zázraky, teda v alespoň v porovnání s tím, jak to prý vypadá v Čechách.. Tady opět slunečno, takže celodenní výlet má zelenou..  Dnes mám v plánu malé rybářské městečko Dragør, které se nachází jen pár kilometrů jižně od Kodaně.. Jeho staré město tvořené žlutými domky s rákosovou střechou a úzkými uličkami utváří jedinečné kouzlo tohoto místa a dělají ho útulným a jedinečným... Skoro se mi chce říct, kašlete na Kodaň a jeďte se podívat do Dragøru, ale tak spíš pokud má člověk volný den, možná stačí i půlden, tak rozhodně doporučuji! =) Nejprve si projdeme přístav a sluníme se na jednom z kamenných mol s překrásným výhledem na Oresundský most, pak prokličkujeme křivolakými úzkými uličkami lemovanými žlutými domky s krásnými zahrádkami a pomalu míříme k místní pevnosti. Zdá se, že v jejím areálu se dnes nachází hotel, ale brána je otevřená, tak se můžeme pokochat jedinečným výhledem z jejího vrcholku.. To moře je neskutečně čisté a průzračné, kousek dál je vytvořeno molo ke koupališti a trošku mi to připomíná takové ty fotky z cestovních kanceláří třeba na Bora-Bora.. Vlastně ani nevim, proč se mi vybavilo zrovna něco takhle exotického, ale přesně takový pocit ve mě ten pohled vyvolává.. =) Z pevnosti míříme právě ke koupališti, páč Ricardo se chce koupat, ale naštěstí to není povoleno.. On sice svítí Punťa, ale zrovna teplo není, tedy rozhodně ne na koupání... =) i když voda je díky mělčině hodně teplá..

Čas oběda, neboli čas na zmrzlinu.. Mají tu stejné zmrzliny jako v Kodani, asi stejný dodavatel..=) Usadíme se na malé náměstíčko, nastavíme tváře ke slunci a sledujeme probíhající ruch.. jezdí tu malý vláček, který vozí děti k moři a zpátky, jsou tu klauni a samozřejmě spousta turistů.. nebo spíš Dánů..=)

Ještě se chystáme na prohlídku druhé strany pobřeží, které lemují povětšinou moderní domy a opět s překrásnými zahradami.. Ujdeme ale jen kus a už bereme polohu ležmo a sluníme se.. =) Tenhle zvyk se mi opravdu líbí.. ta pohoda, žádnej stres, užívat si každé možné chvíle.. =) Zrovna jsem si říkala, že oni ti Dánové opravdu v jakémkoli věku vypadají dobře.. často tu člověk potká babičky a děděčky, kterým odhadem může být tak 70, možná i víc, a jezdí na kole, často i běhají.. =) Ale hlavně všichni mají takový spokojený výraz s rozzářenýma očima, to se mi asi na Dánsku líbí nejvíc.. =)

Zpátky ke kolům to vezmeme postranní uličkou a můžeme se vydat na zpáteční cestu.. Podjet letiště, kde neustále vzlétávají nebo přistávají letadla a vlastně během chvilky jsme zpátky v hlavním městě..

Nádherný výlet, nádherné počasí a hlavně nádherné místo.. =) A taky slušný cyklistický výlet, takže ty lasagne a pivo jsou zasloužené a přijdou k chuti.. =))

 

4.5. neděle - Amager beach

Na dnešek mám domluvené první setkání s dalším českým stážistou, který tu pracuje v jiné kanceláři už skoro šest měsíců.. Dost se na to těším, už mi z té angličtiny pomalu začíná hrabat... a čeština mi začíná dost chybět..=) Sraz máme na mostě spojujícím pevninu s pláží Amager a wow, náderné místo.. Počasí pořád docela drží, ale trošku se ochladilo a silně tu fouká.. přesto si na chvilku sedneme na menší písečnou dunu a prostě jen povídáme, projdeme se na molo, sluníme, povinná zmrzlina.. to by člověk neřekl, jak dobrá je dánská zmrzlina.. =) No projdeme celou pláž tak a zpět, omrkneme moderní arcitekturu a čtyři hodiny utečou jako voda.. =) No prostě vymáčknout se v češtině je o poznání jednodušší a hlavně přirozenější, než v angličtině.. =)

 

© 2009 - 2016 Světy bez hranic

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode