cestopisy z putování po Čechách a po Evropě

Z Kašperských hor na kašperk

Kašperské Hory - hrad Kašperk - Pustý Hrádek - Kašperské Hory

Délka trasy: 7 km

Počasí je ještě pořád krásné, a tak by byl hřích nevyrazit někam na výlet. Tentokráte jsme se rozhodli pro hrad Kašperk. Autem dojedeme do Kašperských hor. S parkováním tu naštěstí není žádný problém. Nacházejí se tu dvě muzea – muzeum Šumavy a muzeum Historických motocyklů. Pokoušíme se najít „ičko“, v muzeu Šumavy se dovíme, že je v přízemí radnice, ale že je pravděpodobně zavřené. Vydáváme se tedy na prohlídku muzea. Vstupné činí 40 Kč.

Muzeum má tři patra, v prvním se nachází expozice soch ukřižování Krista. V dalších dvou jsou již stálé expozice o životě na Šumavě. Druhé patro je věnováno živočichům žijícím v této oblasti. Je tu nespočet vycpaných zvířat. Ve třetím patře se nachází sklářské výrobky, pracovní stroje, zajímavé včelí úly i ukázka typického nábytku.

Po prohlídce muzea je již nejvyšší čas vydat se na cestu na hrad. Rozcestník cest se nám nějak nepodařilo najít, a tak vyrážíme po zelené značce vedoucí z náměstí. Ranní mlha se pomalu rozpouští a už je vidět hrad tyčící se na kopci. Cesta je příjemná, nejprve přes menší kopec mezi zbarvenými listnatými stromy a následně lesem do prudšího kopce k hradu. Na jednom rozcestí se nachází cedule o místních strašidlech jako je například bludný rytíř. =)

Na hradě je poměrně dost turistů, kupujeme lístky na prohlídku. Normálně je na výběr ze dvou okruhů – východního a západního. Dnes provádějí jen na západním okruhu. Lístek pro dospělého je za 60 Kč a pro studenta za 40 Kč.

Hrad Kašperk byl založen roku 1356 českým králem a římským císařem Karlem IV. Na ochranu obchodních cest a nedalekých zlatých dolů. Hrad byl vybudován na skalnatém ostrohu ve výšce 886 m n. m. a tím se stal nejvýše položeným hradem v Čechách. Hrad je typický svými dvěma obytnými věžemi propojenými střední částí v jeden celek. V pozdější době k nim bylo ještě dostavěno purkrabství.

Uvnitř hradu se nachází jen minimum expozic, ovšem z vrcholku hradu je nádherný výhled do okolí.

V těsné blízkosti hradu  byl na strategickém místě vystavěn tzv. Pustý hrádek. Nachází se na kopci asi 400m od hradu a fungoval pravděpodobně jako jakási předsunutá pevnost. Dnes z této stavby zbyla jen zřícenina, ovšem je odtud nejkrásnější výhled na hrad Kašperk.

Zpět do Kašperských hor se vydáváme po žluté naučné značce. Značení cest je tu opravdu trošku děsivé, ale nakonec se nám podaří v pořádku dorazit zpět do Kašperských Hor. =)

 

Odkazy:

https://www.kasperk.cz//

https://www.pruvodce.com/kasperk/

https://www.hrady.cz/index.php?OID=175

https://www.sumavanet.cz/khory/

© 2009 - 2016 Světy bez hranic

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode