cestopisy z putování po Čechách a po Evropě

westernové městečko a evropské hlavní město kultury 2015

Říkám si, že v naší obci není kulturních a společenských akcí mnoho a docela mě to mrzí. Uznávám, že jsme opravdu maličká obec, ale i tak, proč třeba nevyrazit někam na výlet? Po menším průzkumu, zda by vůbec úsilí vynaložené na pořádání výletu mělo nějaký smysl, se myšlenka stává skutečností. Dokonce i obec se zaváže přispět na dopravu…

Přemýšlím, kam vyrazit, tak aby to nebylo moc daleko a aby byl program trošku různorodý a každý si v něm něco našel. Nakonec jako cíl našeho prvního výletu volím nedalekou Plzeň, která je letos městem kultury.

Ve slušném počtu se scházíme na návsi v 9:00, někteří už stihli i zastávku na jedno rychlé ranní, naskládáme se do autobusu a míříme nejprve do blízkých Dnešic, kde se nachází westernové městečko Halter Valley.

Dnes jsou na programu závody v rodeu, a tak je městečko v provozu. Pokud se zde nekoná žádná akce, tak je k vidění jen prázdné městečko se zavřenými budovami a několik zvířat.

U vstupu zaplatíme 70 Kč a můžeme se vydat na prohlídku městečka. Hned u vstupu nás zaujmou oslíci, prohlídneme si domky (saloon, úřadovna šerifa, vězení,…) a dobové předměty, okoukneme přípravu na rodeo a zaplujeme na pivko do Saloonu.   

                       

Teprve v 11:00 začínají samotné závody v rodeu, načasování mi úplně nevyšlo, chvilku tedy posedíme a sledujeme, jak dvojicím jde, nebo spíš nejde, chytání telat… Docela slušná podívaná… =)

O půl dvanácté se zvedáme a cestou zpět k autobusu se ještě všichni společně jdeme podívat na bizony. V ZOO jsem je nikdy takhle zblízka neviděla, jsou to pěkní macci…

O chvilku později už zastavujeme v Plzni, abychom navštívili výstavu plzeňského rodáka Jiřího Trnky. Dávám na prohlídku hodinku a půl, s tím, že kdo to projde rychleji, tak na náměstí probíhají Bavorské dny. Po deseti minutách za mnou přichází první rychlík s tím, že už to má celé prošlé a jde ven… =)

Na výstavě jsou k vidění Trnkovy skici, loutky i krátké filmy. Dokonce je možné si zkusit jeden takový natočit… =) Já mám co dělat, abych to všechno za tu hodinku a půl stihla…

Od náměstí se vydáváme pěšky do pivovaru, s krátkou zastávkou u bubenického čísla. V pivovaru máme rezervaci na prohlídku, od každého dovyberu vstupné a s paní průvodkyní se vydáváme do útrob pivovaru. Projdeme celou výrobou a ochutnáme základní suroviny. Prohlídka je krásně udělaná. Na závěr přichází všemi očekávaná ochutnávka piva. Danovi se podařilo u Pinkasů vymámit půllitrové plastové kelímky, takže třetinky od paní průvodkyně s díky odmítáme… =) Pivo točí snad sedmdesátiletý šedivý chlapík, který nemluví. Asi tráví většinu času v těchto sklepích… Nicméně pivo točí špičkově a když se mu zdá, že někdo už by mohl mít dopito, tak jen natáhne ruku a čeká, až bude moct natočit další várku… Frajer… =) Ze sklepů tedy vycházíme všichni nadmíru spokojeni a jen se přesuneme do vchodu naproti, do restaurace Na Spilce, kde máme zarezervovaný stůl. Mnozí se zastaví ještě v suvenýr shopu a koupí nějakou tu „maličkost“.

Restaurace Na Spilce je obrovská, pivo dobrý, i když v porovnání s tím ze sklepů nestojí za nic… =) Po výborném jídle je Dan už natolik zmožen, že si nebere servítky, srazí pár židlí a dává si krátký odpočinek… =)

Čas kvapí, a tak nezbývá než se pomalu vrátit k autobusu a vydat se na cestu zpět…

 

Odkazy

Město Plzeň

Westernové městečko Dnešice

Plzeňský pivovar Prazdroj

Restaurace Na Spilce

© 2009 - 2016 Světy bez hranic

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode