cestopisy z putování po Čechách a po Evropě

Srní

Srní - Klostermannova vyhlídka - U Sedla - Mechov - Hauswaldská kaple - Srní
Délka trasy: 12 km

V plánu je lehký vycházkový okruh okolo Srní, kde mnoho lidí nechodí a to i přesto, že Srní je v současné době využívané rekreační středisko s možností ubytování v centru národního parku. 

Auto necháváme na placeném parkovišti na začátku obce a vyrážíme po zelené značce k vodní nádrži a hlavně ke Klostermannově vyhlídce, odkud se naskýtají nádherné výhledy nejen na hrad Kašperk. Míjíme Sedlo, kde chvilku debatujeme nad jedním z domů a zamíříme podél Vchynicko-tetovského kanálu k Mechovu neboli Mosau.

Vchynicko-tetovský kanál byl vybudován v letech 1799-1801 podle návrhu Ing. Rosenauera. Měl spojovat řeky Vydru a Křemelnou a obejít tak nesplavnou část Vydry. Sloužil ke splavování dřeva na Čeňkovu pilu a další pily na řece Otavě.

Z rozcestí Plavební kanál ještě stále po zelené až k Odbočce ke kapli. Odtud jen kousek do kopce a jsme u slavné Hauswaldské kaple

K tomuto místu se váže mnoho legend, nejznámější je asi ta o dvou selkách, které sem přišly sekat trávu a přepadl je medvěd. Selky se začaly modlit k Panence Marii a medvěd na ně nezaútočil. Selky jako dík zakoupily obrázek Panny Marie a pověsily ho na toto místo. V pozdějších letech zde byly vystavěny postupně tři kaple jako vděk tomuto zázračnému místu. Dnes už z poslední kaple zůstaly jen základy, ale nachází se zde pramen, který teče na skleněný kámen od sklářky Vladimíry Tesařové z Dobré Vody.

Vracíme se zpět k Vchynicko-tetovskému kanálu a hned vzápětí odbočujeme na modrou turistickou značku vedoucí do Starého Srní, které je opravdu jedinečné a krásné. Většina domů je krásně opravena a má udržované zahrady, většina také nabízí ubytování v soukromí. Mnohem hezčí pohled než na nové Srní. =)

 

© 2009 - 2016 Světy bez hranic

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode