cestopisy z putování po Čechách a po Evropě

Žitava

Dnes už není ničím zvláštním, že většina lidí, kteří žijí v pohraničí, a nebo zde mají chaty a chalupy, vyráží na nákupy do Německa. Konečně jsem tuto zkušenost získala i já a nestačila jsem se divit. To, že je v Německu (a nejen tam) levněji a zboží je kvalitnější, jsem věděla už dřív, i tak jsem ale nevěřila svým očím...

Vyrazili jsme do nedaleké Žitavy, která se nachází na tzv. trojstátí nebo trojmezí, tedy na hranicích ČR, Polska a Německa (jedná se o německé město). Žitava byla založena českým králem Přemyslem Otakarem II. a r. 1255 povýšena na město a dnes zde žije cca 26 000 obyvatel.

Žitava je krásné a poklidné město s množstvím památek. Za zhlédnutí určitě stojí novorenesanční radnice postavená v letech 1840-1845 podle plánů K.F. Schinkela. Radnice stojí na Markplatz – hlavním náměstí, které obklopují měšťanské domy zbudované v duchu českého baroka a v jeho západní části se nachází kašna Mars v renesančním stylu. Pokud projdeme okolo radnice ulicí Frauenstraße, nejen že mineme informační středisko, ale ocitneme se na Neustadt, kde se vypíná majestátní budova bývalé Solnice (Salzhaus), která vznikla r. 1511 a mimo jiné sloužila také jako zbrojnice, sýpka či konírna. R. 1730 byla přistavěna mansardová střecha s dalšími pěti patry. Od 19. stol. je budova využívána jako správní středisko, depozitář muzea, divadlo, městský archiv a veřejná knihovna. Pokud budeme pokračovat dál ulicí Frauenstraße, dostaneme se na zelený okruh, který vznikl na místě bývalých hradeb. Právě v něm se nachází Kostel sv. Kříže, který zastává funkci muzea a nalezneme v něm asi největší památku tohoto města – Velké žitavské postní plátno. Jedná se o plátno o rozměrech 6,8 x 8,2 m, jenž obsahuje 90 biblických výjevů. Začíná stvořením světa a končí posledním soudem. Starému zákonu je věnováno 45 obrazů, stejně tak i Novému zákonu. Dalšími památkami, které je možné si v Žitavě prohlédnout, jsou, mimo množství kašen, Městské divadlo, Masné tržiště, budova bývalé Stavební školy, bývalý Františkánský klášter, Staré gymnázium, kostel sv. Jana, městské lázně, Pop-Art-čtvrť, Malá bašta, Řeznická bašta, květinové hodiny s míšeňskou porcelánovou zvonkohrou. Za lepšího počasí určitě stojí za to, vystoupat na některou z věží a vychutnat si krásný výhled na všechny tři státy.

Teď už ale k nakupování.. Nejprve jsme navštívili drogerii DM a můžu prohlásit, že u nás už žádnou drogerii kupovat nebudu. To co tady stojí 80 Kč se v Německu prodává za 35 Kč... Neuvěřitelné... Taky je fakt, že většina nakupujících, které jsme potkali, byli Češi.. Dále jsme navštívili Lidl a Kaufland.. 400 g plátkového sýra za 0,88 €, nebudu ani hádat, kolik by to stálo tady.. Totéž uzeniny, jogurty (mimochodem ve vratné sklenici), vážené čaje, konzervy, těstoviny,.... jen zelenina je stejně drahá jako u nás...

Takže doporučení na závěr, pokud bydlíte poblíž hranic nebo máte možnost vyrazit autem na výlet, určitě neváhejte a zastavte se v obchodním domě... Rozhodně to stojí za to..!

PS: Krom Žitavy navštíven i Kaufland v Chamu a Weidenu.. v Chamu mi přišel menší, respektive s menším výběrem, ve Weidenu rozhodně paráda..=)

© 2009 - 2016 Světy bez hranic

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode