cestopisy z putování po Čechách a po Evropě

TOP 10

Není snadné vybrat desítku toho nejlepšího, co jsem v Kodani objevila.. Možná překvapivě do ní ale nazařadím jeden z hlavních symbolů tohoto města - Malou mořskou vílu, nejsem si jistá, jestli je to tím, že nesnáším davy turistů v jejím okolí a nebo prostě proto, že mi přijde, že tohle město nabízí i spoustu jiných, zajímavějších a ne tak okoukaných míst.. Tak pojďme na ně..

 

 Ny Carlsberg Glyptotek 

Zakladatelem tohoto muzea umění, které vzniklo roku 1888, je Carl Jacobsen, syn zakladatele slavného dánského pivovaru a řadí se mezi muzea světové úrovně. Najdeme v něm především sochy z antického Řecka a Říma, z Egypta a Předního východu, ale i moderní umění jako jsou sochy od slavného francouzského sochaře Rodina a rozsáhlou sbírku francouzského malířství, kde můžeme objevit obrazy od Moneta, Renoira, Pissara, Degase, Cézanna a dalších. Najdeme tu také sbírku dánského malířství, ale ta mě osobně nijak zvklášť nenadchla. Určitě stojí za to chvilku posedět v centrální místnosti, kde je vytvořena jakási zimní zahrada nebo si zkusit "tour za pokladem". (více viz. 2. týden)

 

Rosenborg castle

Tento renesanční palác byl postaven roku 1606 jako letní sídlo Kristiána IV. a využíván i dalšími panovníky až do počátku 18. století. Od 19. století slouží jako muzeum. Najdeme v něm sbírky nábytku a umění seřazené chronologicky a v podzemí jsou uloženy korunovační klenoty.
Palác obklopují překrásné zahrady založené stejného roku a jedná se o největší a nejvíce zachovalé zahrady v Kodani.. Naskýtají se z nich krásné pohledy na palác přes vodní příkop.. A co teprve, když kvetou růže.. (více viz. 3. a 5. týden)

 

Hřbitovy

Hřbitovy jsou jednou velkou a samostatnou kapitolou.. V Kodani se jich nachází nespočet a jsou značně jiné než hřbitovy tady u nás.. V Kodani fungují více jako veřejné parky, žádná ponurá atmosféra, ale volně rozptýlené náhrobky, spousty stromů a pestrých květin.. Lidé sem chodí na procházky, číst si, ale i si sednout na piknik.. Byl by hřích navštívit Kodaň a nepodívat se ani na jeden hřbitov..

 

Marmokirken

Tento barokní kostel, kterému se říká buď Marmokirke nebo Frederiks kirke se začal stavět roku 1749 a upoutá pozornost především svou kopulí, která nám připomene slavné kostely té doby, jako je třeba sv. Petr v Římě..

 

Nábřeží

Miluji Kodaňská nábřeží, všechna, jak ta podél "jezera", tak ta podél "kanálu". Všechna totiž slouží k jedinému účelu - k relaxaci.. A je jedno, jak si ji představujete, páč vyžití si tam najde opravdu každý.. U jezera je to spíše sportovní nábřeží a romantické posezení pod vrbami u planetária.. Podél kanálu je toho sposta, počínaje moderními budovami jako je knihovna "Black Diamond", divadlo, opera, přestavba sil na bytový dům, přes koupaliště a dětská hřiště a konče místy pro grilování, trampolínami a různými druhy posezení.. 
Samotnou třešničkou je pak Nyhavn neboli "Nový přístav", kde je tedy prakticky vždycky neuvěřitelné množství lidí, ale ta atmosféra..=)

 

Pěší zóna 

Strøget se stala hlavní nákupní zónou teprve nedávno a díky její oblíbenosti se pomalu ale jistě stávají i z dalších a dalších ulic a náměstí v Kodani čistě pěší zóny.. Stojí za to ji projít celou (tedy od Norreportu až po Thorvaldsenovo muzeum a od Kongens Nytorv až po Radniční náměstí) a to jak ve dne, tak i v noci.. Zastavit se někde na zmrzlinu, na kávu a poslechnout si některého z pouličních umělců.. Podívat se do souvenir shopů a obchodů LEGO.. navštívit některou z hospod.. Zastavit se na některém z menších náměstí, z nichž já jsem si nejvíce oblíbila Kultorvet a hlavně Nytorv.. A když má člověk čas, tak projít i okolní uličky, kde se najdou překrásná zákoutí jako třeba Gråbrødretorv..

 

Radnice

Radniční náměstí je hlavním středobodem města, spousta turistů, ale i místních.. Nachází se v těsné blízkosti zábavního parku Tivoli, ústní na něj hlavní pěší třída a není ani daleko od nádraží, takže se není čemu divit.. Nachází se na něm několik zajímavých soch, kterým jednoznačně dominuje bronzová socha H.Ch. Andersona pohlížejícího na Tivoli, která je prakticky pořád v obležení turistů.. Dál je tu zajímavá dračí fontána a socha Vikingů s rohy.. a samozřejmě nesmím zapomenout na jedinečný ukazatel počasí, který se nachází na vršku budovy na rohu Rådhuspladsen a Vesterbrogade.. Pokud je hezky, vyjede panenka v šatech na kole, pokud je ošklivo, vyjde se psem a s deštníkem.. =)
Cihlová budova radnice postavená v letech 1892 - 1905 je kombinací několika stylů.. Vstup do ní je zdarma, zpoplatněn je pouze vstup na věž.. Nevím, jestli je to oficiálně povoleno, ale mě se povedlo prozkoumat budovu skrz na skrz.. většina turistů se ale zdržuje jen v hlavním sále a na přilehlých schodištích.. 
v malé místnosti vedle vstupu do budovy je umístěn jedinečný orloj sestrojený roku 1955. Ukazuje spoustu věcí jako je místní čas, sluneční čas, východ a západ slunce, datum, oběhy planet a pokud se nepletu, tak jako jediný ukazuje Juliánský i Gregoriánský kalendář..

 

Christianshavn

Této čtvrti se občas říká "Benátky Kodaně", jelikož je protkána vodními kanály. Jedná se vlastně o uměle vybudovaný opevněný ostrov založený v 17. století Kristianem IV. jehož hlavní dominantou je kostel Spasitele se střechou stočenou do spirály, z které se naskýtají nádherné výhledy na celé město a na Oresundský most a občas až do Švédska.. 
Většina turistů v této čtvrti navštíví Svobodné město Christiania, jedná se o autonomní oblast vyhlášenou roku 1971, která má asi 850 obyvetel, vlastní vlajku, hymnu, školy.. Většina obyvatel se živí prodejem rukodělných výrobků.. 
Stojí za to se projít po zelených hradbách Christianhavnu, jeho uličkami vedoucími jak podél kanálů tak i mimo ně, zabloudit na nábřeží s jedinečným výhledem na Black Diamond a samozřejmě dojít až k budově opery, která se stala jedním ze symbolů Kodaně.. (více viz. 4. týden)

 

Deer Park

Jelení královská obora (Dyrehavn) byla založena roku 1669 a je domovem pro více jak 2 000 jelenů několika druhů. Celé oplocené území má ohromnou rozlohu a nabízí jak pohádkové lesy s velmi starými duby, tak rozsáhlé louky, lovecký zámeček a dokonce i golfové hřiště.. Lidé sem chodí běhat, jezdit na kole, jezdit na koni a prostě relaxovat.. Jeleni se lidí nijak zvlášť nebojí, lovecká sezona zde také probíhá jen jednou do roka pro udržení rozumného množství jelenů. (více viz. 7. týden)
V těsné blízkosti jelení obory se nachází nejstarší zábavní park Bakken, denně sem přijíždějí autobusy s turisty, takže je potřeba se připravit na slušné davy lidí.. 

 

Kostel Bagsværd 

Lutheránský kostel se nachází na severním okraji Kodaně a jeho autorem je jeden z nejznámějších dánských architektů - Jørn Utzon, autor slavné opery v Sydney. Dokončen byl roku 1976 a zvenku pozornost nijak zvlášť neupoutá, trošku "klame tělem", páč uvnitř to rozhodně stojí za to..

Tak to byla má TOP 10, ale samozřejmě je toho v Kodani mnohem víc, co stojí za pozornost.. 
Je to např. kostel Grundtvigs v Bispebjergu, budova Burzy, Thorvaldsenovo muzeum, botanická zahrada, akvárium, Kastellet, fontána Gefion, pláž Amager, zábavní park Tivoli, Charlotenlund, spousta parků jako např. Frederiksberg park nebo okolí jezer na severu Kodaně..
Je toho opravdu spousta a to jsem pořád ještě pouze u míst, která jsem osobně navštívila.. Dál je tu např. Zoologická zahrada, další spousta muzeí včetně národního nebo muzea H.Ch.Andersena, další paláce - Frediksberg Slot, Christiansborg Slot, Amalienborg Slot.. atd. atd. =) 

© 2009 - 2016 Světy bez hranic

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode