cestopisy z putování po Čechách a po Evropě

Dánové

To, co mě jako první překvapilo k Kodani, byl poměr Dánů a přistěhovalců, převážně z Iráku, Iránu, Pakistánu, Afgánistánu, Turecka.. a v poslední době i Španělska, Venezuely,.. V zásadě bych řekla, že v hlavním městě Dánska žije více přistěhovalců než rodilých Dánů.. Ale nesetkala jsem se s žádnými problémy a kupodivu se tam cítila bezpečněji než v Praze.. navíc jsem bydlela u pakistánské rodiny.. Bylo zajímavé se bavit o tom, jak to u nich doma funguje a co si myslejí o terorismu a přistěhovalcích v Kodani, ale i jinde..

Teď už ale k samotným Dánům.. není úplně snadné je poznat, jelikož jsou dost uzavření, ale pokud máte problém, neváhají vám s ním pomoci.. tedy asi takhle Dánové mají svoje pravidla, na všechno, a ty přirozeně respektují, mám pocit, že je ani nenapadne, že by je mohli porušit, jednoduše důvěřují systému.. Takže pokud také respektujete pravidla, tak je vše v pořádku.. A pokud potřebujete pomoct, tak pomohou.. v rámci pravidel.. Občas jsem měla chuť je kvůli tomu praštit, ale prostě to tak mají.. =)
V zásadě mi Dánové povahou trochu připomínali Čechy - uzavření, těžko se k nim dostává, ale nakonec skvělí přátelé.. Rozhodně Španělé z nich byli se svým temperamentem a otevřenou povahou dosti nervní.. =)

Dánové jsou blázni do zdravého životního stylu, všichni sportují, běhají v parcích, chodí do fit-center a jedí zdravě.. Není nic divného, že vás na kole předjede babička nebo dědeček, kterým může být klidně 80..=) Jak mi jeden pán sdělil: "Když se člověk potí, tak je šťastný.." Něco na tom bude, jelikož typického Dána strašně snadno poznáte.. Špatně se odhaduje věk, jsou hubení, mají svěží pleť a úžasně zářící oči..
Pokud potkáte někoho tlustého, můžete si být stopro jisti, že to není Dán, ale nějaký přistěhovalec nebo turista..

Dánové nikam nespěchají, mají vycházkové tempo a užívají si každou minutu.. Že by někdo dobíhal MHD, tak to jsem neviděla, prostě mávnou na řidiče a on počká, než k němu dojdou.. Pokud přijdou někam pozdě, jednoduše se omluví a o nic nejde..

Nejvtipnější mi přišlo, jak umějí Dánové "pařit", přežít jejich tradiční víkend je silně nad mé síly, i když jsem se dost zlepšila a Čechy už jsem schopná trumfnout.. =)) Pokud přijde nějaký festival nebo podobná akce, všude se vyrojí tisíce a tisíce lidí a všichni paří, tančí a žijí.. Hrozně jsem přemýšlela, čím to je, že to umějí takhle rozjet, jestli tím, že v zimě si takhle užívat nemohou, kdo ví, ale je to jedinečná zkušenost..

Celkově mám pocit, že Dánové umějí žít a umějí si užívat života, užívat si každou minutu a každý den.. Možná i proto mají tak vysokou rozvodovost.. =))

 

© 2009 - 2016 Světy bez hranic

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode