cestopisy z putování po Čechách a po Evropě

31.3. pondělí - první pracovní den

Naštěstí jsem nezaspala, takže po čtvrt na osm můžu nasednout na svého Mustanga a vyrazit vstříc svým prvním dánským pracovním zkušenostem..=) Nebloudím, a tak vstupuji do kanceláře už v 8:50 a jsem tu druhá, wow, většinou chodim poslední..=) Alespoň se v klidu představím s Thomasem a stihneme prohodit i pár slov.. Je to Brit, který se sem ale před deseti lety přestěhoval kvůli své ženě.. =) pak už se pomalu začínají trousit další členové ateliéru a nějak si přestávám pamatovat jména, nevadí, to se dožene.. =) Andreas, můj šéf, dnes nedorazí, je na nějakém jednání, a tak mě čeká volnější den, měla bych jen nastudovat informace k projektu, na kterém budu v příštích dnech pracovat.. Je to tu úplně jiné než v Čechách, ohromný klid, žádný stres, přátelská atmosféra.. A i přesto, že všichni sedí v jedné místnosti a já vážně nesnáším open-spacy, tak tady se mi to líbí.. A co mě překvapí nejvíc je oběd.. Každý den jeden člen kanceláře připravuje oběd, uvaří a prostře stůl.. Zavolá na ostatní a společně se obědvá a baví se o nepracovních věcech, jako setkání přátel nebo rodiny.. =) Co mě ale opravdu rozseká je, že mají k obědu ty jejich smørrebrødy (neboli obložené chleby) a jedí je zásadně příborem!! =)) To jsem opravdu nemohla... A poslední krajíc si namažou Nutellou a ten už jedí normál rukou...=))) No sranda největší, ale jídlo mají výborné..

Cestou z práce se zastavuji na nákup, mimo jiné kupuji na ochutnání první dánské pivo, první pracovní den se přece musí zapít =), a SIM kartu, to je zase operace..=) Koukají na mě, jak kdybych chtěla nevim co.. =) Pani u pokladny mi dá vybrat asi z 10 značek a ještě za různou cenu, tak prostě na jednu ukážu.. Mám pocit, že neumí moc dobře anglicky, což je tady poměrně vzácnost.. No nicméně po zaplacení koukám a ona to není SIM karta, ale jen kredit.. =) Tak ten je mi teď opravdu hodně platnej..=))) Pani se už raději neptám a mířím za hochem u druhé pokladny, ten potvrdí mou domněnku, že se jedná jen o kredit a přinese místo toho SIM kartu.. ta nakonec stojí jen o 1 DKK míň a je na ní dokonce 10 DKK, což, jak chlapec poznamená, je tak na jeden hovor... =))) Nicméně SIMku potřebuji, jelikož od 1.4. mi přestává fungovat české číslo..

Vyčerpá mě to nakonec natolik, že doma neváhám a chopím se ochutnávky krásně teplého dánského piva (nebylo v ledničce a doma pro jistotu taky žádnou nemáme.. =)), chutná ale překvapivě dobře, jako polotmavé, 4,6%... hmmm... nějak mě to skolí.. =) asi nebylo moudré dávat si ho nalačno..=) A tak do sebe jen nasoukám večeři a zapluji do postele..

 

1.4. úterý - seznámení s Andreasem

Dnes je v práci o poznání více lidí, takže se doseznámím a konečně potkávám i šéfíka, super chlap, sympaťák, někoho mi připomíná... Ve chvíli, kdy mi dojde koho, se opravdu musím smát - Lookyho... No tak to budou zábavné tři měsíce.. =) S Antoniem, stážistou z Itálie, který je tu už měsíc, začínáme pracovat na projektu zázemí pro mentálně postížené.. Ateliér pro ně už dříve navrhl bydlení a teď se bude dostavovat zemědělské zázemí (stáje, chlív pro kozy a pro prasata, kurník, potřebné zázemí, skleník a workshop) a zázemí v podobě obchodů.. Evidentně si projdeme celou fází projektu, pěkně navrhnout uspořádání budov, dispozice, později pravděpodobně vzhled a konstrukce.. Je to super, pracujeme ve dvou, příští týden by se měla přidat ještě jedna holčina, a jen konzultujeme s Andreasem.. A musím ocenit fyzické modely, je to rozhodně kreativnější a víc hravé, škoda, že v Praze je neděláme...

 

2.4. středa - seznámení s proměnlivostí dánského počasí

Cestou do práce bylo ještě krásně slunečno, ale než skončila pracovní doba už se pěkně zatáhlo a začalo hřmít, první blesky.. wow... a už jsou tu kroupy!! Tak v tomhle nečase na kole, to bude jízda.. =) Chvilku si počkám, než to nejhorší přejde a hurá na cestu, můj Mustang přece zvládne vše...=) Navíc se mi podaří cestou domů skvělý objev - Lidl, paráda, musím si postupně nakoupit alespoň základní suroviny, ale vždycky jen tolik, aby se mi to vešlo do mého košíčku na kole..=)))

 

3.4. čtvrtek - první seznámení s moderní architekturou

Počasí se umoudřilo, a tak nic nebrání tomu, abych po práci vyrazila objevovat krásy moderní architektury.. Jako první jsem si vyhlídla Centre For Cancer And Health od Nord Architects, které je kousíček od naší kanceláře. Taková tradiční severská architektura, řekla bych, žádné zlotřilosti a jak to vypadá pěkně.. =) Při obíhání budovy mě zaujmou ještě sochy před vedlejší budovou univerzity.. 

Druhou zastávkou je knihovna od Cobe Architects, která záměrně vypadá jako čtyři na sobě položené knihy. Využiji možnosti nakouknout dovnitř a jsem nadšena, škoda, že neumím dánsky, jinak už bych si sedla do jednoho z pohodlně vypadajících křesílek..  Ještě víc než skrytá zákoutí mě nadchne občerstvení ve spodním patře, kde si člověk ke kávě může půjčit časopis a relaxovat.. Zajímavé je, že kromě knihovny samotné probíhají v budově i různé workshopy a v horním patře najdeme koncertní sál..

Cestou domů objevím naprosto neuvěřitelně nádhernou čtvrť místních cihlových vilek, z kterých dnešní počasí a asi i to jaro a rozkvetlé cibuloviny a keře dělají to nejkrásnější, co jsem tu zatím viděla.. Na mapě je to značeno jako Brønshoj, prostě ta čtvrť nad jezerem.. =)

 

4.4. pátek - první party

Dnes slaví náš ateliér desetileté výročí, party začíná už ve dvě hodiny, a tak není čas na zahálku. Jelikož vše bude probíhat přímo v kanceláři je potřeba se pustit s nadšením do práce. Rozebrat všechny stoly, odklidit počítače a veškerý nepořádek. Připravit ledničku a nové stoly a lavně postavit bar.. =) Největší psina, jak za pár korun a během hodiny postavit celkem slušný bar.. vezmete pár kartonových krabic, naplníte je vším možným, ideálně těžší věci do spodní řady.. Oblepíte je pořádně izolepou, hlavně je přilepit k sobě, aby byl bar pěkně stabilní.. pak celý bar zabalíte do bílého balícího papíru s jemným motivem, pokryjete lesklou fólií a navrch dáte dřevěnou desku.. tra-dá.. a může se pít.. =)

No nemůžu úplně soudit, jak je to s tím přirovnáním - pije jako Dán - páč jsem odcházela chvíli po půlnoci, přece jen mě čekala ještě půl hodinová cesta na kole domů..=), ale prý pijí tak, že pak nejsou schopni chodit..=)

Rozhodně nejvíc pila nová stážistka ze Skotska, to jsem obdivovala, ale prý jí potom nebylo moc dobře... =) Party skvělá, konečně byla příležitost víc se seznámit s lidmi z ateliéru a vlastně i s dalšími lidmi.. Nejlepší byl jednoznačně Ricardo, bývalý stážista z Venezuely.. je to totiž asi jediný člověk, který když se řekne Česká republika, tak se vytáhne s Dvořákem... =)) 

 

6.4. neděle - Ny Carlsberg Glyptotek

Včerejšek jsem celý proválela v posteli a sjížděla seriály, děs, ale to počasí k tomu vysloveně svádí.. =) Jeden den válení ale bohatě stačí.. Na trajdání po městě to ale přeci jen není, takže varianta muzeum.. Jaké to štěstí, že některá muzea mají v neděli vstup zdarma.. =) Mezi nimi i Ny Carlsberg Glyptotek. Muzeum se nachází hned v sousedství zábavního parku Tivoli a řadí se mezi velmi kvalitní muzea světové úrovně. Založeno bylo 1888 velkým sběratelem umění Carlem Jacobsenem, ano, tím, který stojí i za slavným pivovarem Carlsberg..  Najdeme zde rozsáhlou sbírku starověkého umění z Egypta, Řecka, Říma a blízkého východu, a nádhernou sbírku francouzského a dánského malířství..

Nejprve sejdu po schodech o patro níž, abych si sama odložila bundu na ramínko, šatnářky nejsou potřeba, bundy tu nikdo nekrade.. =) Vezmu si mapku muzea a nejprve se vydávám do Ebypta a do Řecka, miluji starověké umění, hlavně tedy antické Řecko a trošku mám strach, abych stihla muzeum projít celé.. To musela být šílená piplačka vytesávat ty egyptské hyeroglyfy do kamene, zajímavé je, že nejsou vytesané vlastně ty hyeroglyfy, ale jakoby z kamene vystupují... A pak už mé milované Řecko, jak já ty jejich sochy miluji, úplně jak kdyby měly duši a byli to jen zkamenělí lidé, kteří jak kdyby říkali - dotkni se mě a ožiji.. =) To když se pak dostanu k sochám z 18. a 19. století, tak ty už to nemají, jsou sice krásné, ale ledové.. I když Rodin má sochy nádherné, ale od něj se mi víc líbí bronzové než mramorové..

Co mě tu zaujme, jak ladí exponáty s návrhem místností a hlavně jak se výzdoba stropu prokresluje do dlažby místností..

Dánské malířství jen proběhnu, to mě bohužel vůbec nezaujalo.. Nacházím postranní vchod k dalšímu starověkému umění, tentokráte Etruskové a Řím, mají to tu úžasně popsané, dalo by se tu strávit mnohem více času... Já chci ale ještě stihnout poslední část - francouzské malířství.. Samá slavná jména Monet, Manet, Renoir, Cézanne, Degas, Gogh, Gauguin, Toulouse-Lautrec.. Mě ale nejvíc uchvátí obrazy Théodora Rousseaua.. Ještě stihnu chviličku posedět v centrální hale, která je takovou zimní zahradou, v níž rostou palmy a subtropické rostliny, a mám to akorát.. No byla jsem tu od půl dvanácté do pěti a v klidu se mi podařilo projít celé muzeum, paráda.. =)

 

© 2009 - 2016 Světy bez hranic

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode